Наукова діяльність

book

Протягом більше 100 років із дня заснування в Одеському науково-дослідному інституті судових експертиз Міністерства юстиції України (далі, ОНДІСЕ) працювали відомі вчені, досвідчені фахівці, професіонали та науковці, завдяки яким створювалися методики досліджень для використання.

До провідних наукових співробітників найстарішої на Півдні України судово-експертної установи слід віднести Гена Е.Ю., Єльчанінова Є.С. («О проявлении и фиксировании пальцевых отпечатков на металлических поверхностях»), Жмайловича Ф.М., Кангера А.М., Козловського М.Т., Макаренка М.П. («Техника расследования преступлений: Практическое руководство для судебных работников», «Расследование дел об отравлениях»), Малицького В.П., Матвеєва С.М. («До ідентифікації підписів», «До судового дослідження вогнепальної зброї, гільз та куль», «Ідентифікація письма та збирання порівняльного матеріалу», «К вопросу о наследственности пальцевых узоров», «Научные основания идентификации личности по пальцевым отпечаткам», «Про порівняльне дослідження письма», «Судове дослідження розбитого і простріленого скла»), Озецького В.Е., Папаспіракі А.К. («Криміналістичне дослідження зміненого письма (письмо лівою рукою і буквами друкованого типу»), Хмирова Д.Д. («Методика исследования письма», «Применение ультрафиолетовых лучей в современной криминалистике», «Возможны ли категорические заключения по графическим экспертизам».), Шеттлє І.Г. Окремі з них були визнані не тільки вітчизняними, а й криміналістами світового масштабу.

Науково-дослідні розробки проводяться і сьогодні. Наукові працівники виконують науково-дослідні роботи за внутрішньо інститутськими та тематичними планами Міністерства юстиції України, результатом яких є розроблені методики, методичні рекомендації, посібники тощо, які використовуються в експертній роботі судовими експертами, внесені до Реєстру методик проведення судових експертиз та Переліку рекомендованої науково-технічної та довідкової літератури, що використовується під час проведення судових експертиз.

З метою професійного спілкування та обміну новітнім досвідом, збагачення новими ідеями і думками щодо розвитку і вдосконалення судової експертизи та криміналістики, оприлюднення наукових напрацювань в інституті щорічно проводяться міжнародні наукові заходи: міжнародна науково-практична конференція «Проблеми та перспективи розвитку судової експертизи та криміналістики» (16 жовтня 2020 року); міжнародна науково-практична конференція «Сучасні питання криміналістики, судової експертизи та кримінального процесу» спільно з Національним університетом «Одеська юридична академія» (03 грудня 2020 року); І міжнародна науково-практична конференція «Роль і перспективи розвитку товарознавчих та економічних експертиз у державному і приватному секторах» спільно з Одеським національним економічним університетом та Державним закладом «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (28 травня 2021 року); IX міжнародний круглий стіл «Інформаційне забезпечення розслідування злочинів» спільно з Національним університетом «Одеська юридична академія», Міжнародним конгресом криміналістів, Дослідницькою групою «De mendacio veritas» та Громадською організацією «Міжнародна фундація розвитку» (03.06.2021 року); міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання та перспективи розвитку судової експертизи та криміналістики» 03.09.2021 року; всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми судово-експертної діяльності в умовах воєнного стану та повоєнний період» спільно з Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром Міністерства внутрішніх справ України (28.09.2022 року).

За матеріалами всіх проведених конференцій та круглого столу видані збірники тез доповідей.

Науковці та співробітники ОНДІСЕ постійно публікують статті, присвячені актуальним проблемам сучасної судової експертизи, в наукових виданнях, включених до Переліку наукових фахових видань України, у наукових періодичних виданнях, які включені до інших наукометричних баз даних та у наукових журналах, що індексуються в Web of Science Core Collection і Scopus.

В ОНДІСЕ ведеться редакційно-видавнича діяльність. З 2017 року видається науково-практичне видання Вісник ОНДІСЕ з періодичністю виходу номерів – двічі на рік, в якому мають змогу публікувати свої наукові доробки співробітники інституту та колеги з інших НДУСЕ Міністерства юстиції України та Міністерства внутрішніх справ України. В липні 2022 року видано одинадцятий номер видання і ведеться прийом наукових статей до чергового дванадцятого номеру, випуск якого заплановано на грудень 2022 року.