ОНДІСЕ ІНФОРМУЄ
Експертиза матеріалів і засобів відео-звукозапису (фоноскопічна) – це вид криміналістичної експертизи, в рамках якої здійснюється ідентифікація диктора за параметрами усної мови, ідентифікація апаратури, за допомогою якої здійснено запис (визначення, чи є запис оригінальним), та виявлення ознак монтажу записів (більш детально перелік орієнтовних питань наведено у Науково-методичних рекомендаціях з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998). Дослідження проводяться як на замовлення слідчих (МВС, прокуратури, СБУ), суду, так і на замовлення громадян.
Для проведення ідентифікації диктору, крім спірного запису, надається запис зі зразками голосу та мовлення диктору, участь якого в розмові слід встановити. Зразки з усним мовленням повинні бути зафіксовані з достатнім рівнем запису, виконані на якісній апаратурі та носіях, які відповідають встановленим стандартам, мати мовну співставність із досліджуваними фонограмами та достатній об’єм (10-15 хвилин розмови без пауз для кожної особи, чия мова ототожнюється). Як свідчить експертна практика, одним з оптимальних варіантів отримання зразків голосу є запис на відеокамеру, яка розташована від диктору на відстані 1,5-2м, форма відбору зразків: допит/співбесіда, розповідь автобіографії та деталей обставин подій. При відборі зразків слід мінімізувати перешкоди: вимкнути телефони (як стаціонарні, так і мобільні), зачинити двері та вікна, не здійснювати набір протоколу допиту в той час, як розмовляє диктор.
Для встановлення, чи є запис оригіналом, та виявлення ознак монтажу на дослідження надається оригінал запису та тракт, за допомогою якого його здійснено. Тракт запису – це комплекс апаратури, який було застосовано при здійсненні запису. У найпростішому випадку це диктофон чи, наприклад, апарат стільникового зв’язку (мобільний телефон).
Фахівці ОНДІСЕ мають кваліфікацію судового експерта та досвід роботи проведення досліджень за даним напрямком.